Ensimmäinen kliinisen farmasian vuosiseminaari onnistuneesti takana

Kliinisen farmasian opintosuunnan ensimmäinen vuosiseminaari järjestettiin 27.9.2023 Kliinisen Farmasian Seuran ja Itä-Suomen yliopiston (UEF) Kliinisen farmasian opintosuunnan yhteistyönä osan UEFin Farmasian laitoksen 50 v. juhlintaa.

Vuosiseminaari I 2023
Kliinisen Farmasian vuosiseminaarin I avaus

 

 

 

Seminaari alkoi esitelmällä UEFin uuden opintosuunnan ensimmäisen vuoden alkutaipaleesta. Päivän mittaan UEFin kliinisen farmasian ensimmäiset proviisoriopiskelijat esittelivät ansiokkaasti mielenkiintoisia kokemuksia käytännön kliinisestä harjoitteluistaan sekä lääkitysturvallisuuden kehittämistöistä eri yksiköissä ympäri Suomen. Lisäksi seminaarissa kuultiin katsaus farmakogeneettisten testien hyödyntämisestä lääkehoidon tukena ja väitöskirjatutkijoiden ajatuksia kliinisen farmasian tutkimisesta.

Tapahtuma keräsi linjoille reilusti innokkaita kuuntelijoita ja päivän mittaan käytiin useita keskusteluita eri puheenvuorojen innoittamina.

Kliinisen farmasian I vuosiseminaari voidaan todeta olleen varsin onnistunut, joten seuraavana vuonna on odotettavissa vuosiseminaari nro II.

Pysy siis kuulolla ja tule mukaan ensi vuonna!